Dodane przez julia.zamiela@… - czw., 09/30/2021 - 09:40
Na plakacie znajdują się podstawowe informacje dotyczące wydarzenia, obraz kobiety tańczącej nas morzem oraz portret Virginii Woolf.

„Fale” to interdyscyplinarny projekt artystyczny artystyczny autorstwa Alicji Kajtanowskiej (ur. 1992 w Gdańsku), łączący malarstwo, taniec oraz fotografię, realizowany ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego. Ta malarka, rysowniczka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku wykonała serie obrazów inspirowanych ruchem tancerki i choreografki Wiolety Fiuk. Projekt jest ściśle związany z Trójmiastem, zrealizowany został na jego terenie. Fotografie i szkice do obrazów powstały w przestrzeni udostępnionej przez Pomorski Inkubator Sztuk.

Główną inspiracją projektu jest modernistyczna powieść Virginii Woolf „Fale”, w której autorka „rysuje” psychologiczne portrety bohaterów książki oraz skupia się na rytmice narracji. Malarka, idąc tropem Woolf, postanowiła stworzyć cykl obrazów, który poświęcony będzie rytmice życia codziennego, cykliczności, ruchowi, zmianie. Tak jak tłem powieści Wolf jest morze, tak i tłem dla choreografii Wiolety Fiuk będą fale Bałtyku, które na obrazach Kajtanowskiej zamieniły się w symbol przemian społecznych.

Biogram artystki:
Alicja Kajtanowska (ur. 26 grudnia 1992 w Gdańsku) - artystka wizualna. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie studiuje Filozofię na Uniwersytecie Gdańskim. Rezydentka Pomorskiego Inkubatora Kultury oraz beneficjentów tegorocznego Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.

Projekt został zrealizowany ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego.
Projekt zrealizowano w ramach rezydencji w Pomorskim Inkubatorze Kultury.