Dodane przez aleksandra.bie… - wt., 06/21/2022 - 12:03
Wystawa studentów sopockiego UTW, od 1 lipca do 29 sierpnia, w godzinach otwarcia filii Koc i książka

Biblioteka Sopocka zaprasza na wystawę fotografii Studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sopocie pt. „Poezja polska w fotografii”.
Wystawa powstała z okazji 200. urodzin Cypriana Kamila Norwida.

Fotografie wykonane przez studentów UTW inspirowane są poezją wieszcza. Współgrają i podkreślają znaczenie utworów poety.

Cyprian Kamil Norwid, właśc. Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid herbu Topór (ur. 24 września 1821 w Laskowie-Głuchach, zm. 23 maja 1883 w Paryżu) – polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Często uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych. Wielu historyków literatury uważa jednak taki pogląd za zbytnie uproszczenie, zaliczając jego twórczość raczej do klasycyzmu i parnasizmu.

Przeważającą część swojego życia spędził za granicą, głównie w Paryżu, żyjąc w nędzy i utrzymując się z prac dorywczych. Twórczość Norwida, trudna do zrozumienia dla jemu współczesnych, została zapomniana po jego śmierci. Został odkryty ponownie dopiero w okresie Młodej Polski głównie za sprawą Zenona Przesmyckiego – Miriama (po części również młodego Władysława Stanisława Reymonta).

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia filii Koc i książka od 1 lipca do 29 sierpnia.

Filia Koc i Książka / Sopot, ul. Kazimierza Wielkiego 14

(źródło notki biograficznej: pl.wikipedia.org/wiki/Cyprian_Kamil_Norwid)