Dodane przez Paulina - pon., 03/20/2023 - 09:56
Wystawa obrazów Janusza Macieja Kochanowskiego

Podstawowe informacje

Placówka
Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia

Zapraszamy na wystawę obrazów Janusza Macieja Kochanowskiego. Ekspozycja będzie dostępna do obejrzenia w Sopotece, Tadeusza Kościuszki 14, w dniach 1 – 26 kwietnia, w godzinach otwarcia filii.  

Janusz Maciej Kochanowski to malarz, rzeźbiarz i działacz społeczny, związany z Trójmiastem, w którym w 1963 roku ukończył studia wyższe i otrzymał dyplom architekta wnętrz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. 

Mieszkał w Bydgoszczy, gdzie pracował zawodowo i tworzył swoje unikatowe dzieła. 

Zajmował się malarstwem sztalugowym, monumentalnym, projektowaniem architektury wnętrz, grafiką reklamową, rysunkiem satyrycznym, projektowaniem form przemysłowych oraz wystawiennictwem. 

Był autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, w Polsce i za granicą. 

Prace Janusza Kochanowskiego są malarską gloryfikacją natury, a także wyrazem poszukiwania wewnętrznej harmonii i wyciszenia. Artysta zatrzymywał w kadrze chwile: spadający liść, delikatność pajęczej sieci i blik światła odbity w czerwonej kulce. 

Powstrzymywał przemijanie w portretach kwiatów. Bez ograniczeń, wykazując się niepospolitą wyobraźnią, a równocześnie konceptem, budował kompozycje łączące różne przestrzenie i zastygłe portrety żywiołów natury. 

Dzięki temu motywy, jakby wyjęte z naszego codziennego doświadczenia, które stanowią ważne dopełnienie jego pejzażu, są metafizycznie zawieszone między niebem, ziemią i wodą. 

(Źródło opisu: materiały twórcy) 

Opublikuj

Opublikuj