Dodane przez Ola - śr., 09/21/2022 - 09:19
Zdjęcie przedstawia góry i potok

Podstawowe informacje

Placówka
Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia

Biblioteka Sopocka zaprasza do filii Broadway na wystawę fotografii Krzysztofa Kasprzyka

„Patagonia. Dwa parki: Los Glaciares i Torres del Paine”

 

Zdjęcia zostały zrobione podczas czterech wizyt w Patagonii, w części argentyńskiej i chilijskiej w latach 2014, 2018–2020. Na obszarze Los Glacaires w Argentynie jest m.in. słynny lodowiec Perito Moreno, a Torres del Paine w Chile zostało umiejscowione przez „The National Geographic” pośród pierwszych pięciu najpiękniejszych miejsc krajobrazowych świata. Różnorodne krajobrazy są niezwykłej wprost piękności: masyw Andów z lodowcami i śródgórskimi jeziorami, lasy patagońskich buków z chłodnymi lasami deszczowymi i występującymi tylko tutaj skupiskami olbrzymich araukarii, wygasłe i czynne wulkany, wyżyny i obszary stepowej pampy oraz nadbrzeżne tereny oceanów – Atlantyku w Argentynie i Pacyfiku w Chile. Można tutaj poczuć, w tych rozległych przestrzeniach wychłostanych porywistymi, patagońskimi wiatrami, pewną pierwotność Ziemi, jej majestat, który skłania do pokory i zrozumienia, że zanim się tutaj pojawiliśmy, wszystko już było niejako dla nas przygotowane. A niestety dobrze wiemy, co z tym uczyniliśmy… Także dlatego zajmuję się głównie fotografią krajobrazu.

https://krzysztofkasprzyk.ca

 

Krzysztof Kasprzyk (rocznik ’46) – maturzysta z II Liceum im. B. Chrobrego w Sopocie, absolwent Instytutu Geografii Uniw. Gdańskiego i Wydziału Dziennikarstwa Uniw. Warszawskiego. Nauczyciel, poeta, podróżnik. Od paru lat nowa pasja – fotografia krajobrazu; wystawa debiutująca w Sopocie, w Galerii TPS, w roku 2021.

 

W latach 1950-1971 mieszkał w Sopocie i jego atmosferę i naturalne otoczenie wytrwale wozi ze sobą po świecie. W latach 1971-1975 przebywał w Warszawie, gdzie m.in. wymyślił i współorganizował międzynarodowe sympozjum „Film i literatura iberoamerykańska” w DKF „Kwant” przy klubie Politechniki Warszawskiej „Riviera-Remont”. Od 1975 do 1981 w Gdańsku; pracował w klubie „Żak” i Wydawnictwie Morskim, uczestnik strajku w Sierpniu 80 (twórca dwóch popularnych piosenek strajkowych – „Piosenka dla córki” i „Postulat 22”).

W okresie 1981 do 1984 mieszkał i działał w Grupie Roboczej „Solidarność” w Berlinie Zachodnim (założyciel miesięcznika „Przekazy”, wspomaganie podziemia opozycyjnego w Polsce). W 1984 otrzymał stypendium na Uniw. St. Francis Xavier w Nowej Szkocji w Kanadzie (Antigonish).

Od 1985 roku do dzisiaj mieszka w Toronto, gdzie pracował w liceum kanadyjskim i polskiej szkole przy konsulacie polskim w Toronto (w 2017 roku rozpoczął czynną emeryturę). Corocznie podróżuje (od 2001), najczęściej do Europy i Ameryki Południowej. Do Ameryki Południowej odbył pięć podróży (2011- 2022) i 18 miesiecy przemieszkał w El Chalten (argentyńska Patagonia), które stało się po Sopocie jego drugim miejscem na Ziemi.

Od debiutu w 1981 roku, wydał siedem tomików poetyckich – cztery w Polsce (ostatnie dwa w 2022), dwa w Kanadzie i jeden w Berlinie Zachodnim.

 

Wystawa będzie dostępna od 10 do 21 października 2022 r. w godzinach otwarcia filii.

Na wernisaż zapraszamy 10 października o godzinie 17:00.

Broadway / Sopot, ul. Kolberga 9

Opublikuj

Opublikuj