Dodane przez julia.zamiela@… - pt., 09/09/2022 - 10:52
Wystawa Józef Wybicki literacki i teatralny, wrzesień, Sopoteka

W 2022 obchodzimy 275. rocznicę urodzin Józefa Wybickiego i 75-lecie naszej Biblioteki.

Z tej okazji wraz z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego zapraszamy do oglądania wystawy
„Józef Wybicki literacki i teatralny”.

Większość Polaków rozpoznaje jego nazwisko jedynie jako autora naszego hymnu narodowego, dlatego chcielibyśmy poprzez ekspozycję poszerzyć tę znajomość, ukazując wielość i różnorodność dorobku pisarskiego twórcy Mazurka Dąbrowskiego.

Ważną częścią tej spuścizny literackiej są dramaty, które za życia autora trafiały na deski Teatru Narodowego lub scenę amatorską, tak chętnie prowadzoną przez samego J. Wybickiego. Trud adaptacji scenicznej jego utworów podejmowały również teatry w XX wieku. Tak było na przykład równo 50 lat temu (w 1972 roku), gdy gdański Teatr Wybrzeże wystawił najbardziej zabawną komedię autora Listów patriotycznych zatytułowaną Kulig. Pamiątki po tym nadbałtyckim wydarzeniu stanowią jedną z barwniejszych stron naszej wystawy.