Dodane przez Paulina - śr., 09/14/2022 - 10:53
Urodziny Biblioteki: Po co czytać klasyków? | Grzebałkowska, Kicińska, Żulczyk

W tym roku Biblioteka Sopocka obchodzi swoje 75-lecie, a jej patron – Józef Wybicki – kończyłby we wrześniu 275 lat.

Te dwie rocznice są dla nas okazją, by zastanowić się, czym 275 i 75 lat temu był kanon literatury, a czym jest dla współczesnego czytelnika. Wspólnie z zaproszonymi do udziału w debacie gośćmi – Magdaleną Grzebałkowską, Magdaleną Kicińską oraz Jakubem Żulczykiem – spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie postawione niegdyś przez Italo Calvino: „Po co czytać klasyków”?
Rozmowę poprowadzi Joanna Borowik-Hołubowicz.

Na wydarzenie zapraszamy 24 września (sobota) o 16:30 do Sopoteki.

O gościach:

Magdalena Grzebałkowska – reporterka.

Magdalena Kicińska – reporterka, redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii”, publikuje m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”. Absolwentka i wykładowczyni Polskiej Szkoły Reportażu. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej i Mediatorów 2016. Autorka książki „Pani Stefa” (Czarne, 2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy, nominowano ją także do Nagrody Gryfia i Nagrody Conrada. Współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki „Teraz ’43. Losy” (Wielka Litera, 2018). W 2018 roku ukazał się zbiór reportaży „Przecież ich nie zostawię” (wyd. Czarne), którego była współautorką i współredaktorką. W lutym 2019 ukazały się „Środki transportu” (Wyd. Literackie), jej poetycki debiut.

Jakub Żulczyk – pisarz. Zadebiutował w 2006 roku powieścią „Zrób mi jakąś krzywdę”. Jest autorem tekstów dla magazynów „Exclusiv”, „Playboy”, wcześniej - „Machina”, a od jesieni 2008 do końca istnienia Dziennika (jesień 2009) – był stałym felietonistą sobotniego wydania Dziennika-Kultura. Jest finalistą konkursu Young Euro Connect – eseistycznej rywalizacji młodych europejskich pisarzy. Z całą grupą przez dwa tygodnie odbywał spotkania w niemieckich miastach i ośrodkach kultury. Jest autorem książek „Radio Armageddon“ (nominacja do Paszportów „Polityki”, 2008), „Instytut”, „Zmorojewo”, „Świątynia”, „Ślepnąc od świateł” ((nominacja do Paszportów „Polityki”, 2014), „Wzgórze psów”, „Czarne słońce”, „Informacja zwrotna”.
Obok powieści ma na koncie także scenariusze serialu TV „BrzydUla“, dwa sezony serialu TV pt. „Belfer”, napisanego wraz z Moniką Powalisz, według własnego pomysłu, emitowanego przez Canal+ Polska od jesieni 2016 r., a także serial oryginalny pt „Warszawianka”, stworzony dla HBO Polska (premiera sezonu I zapowiadana na 2022 rok).