Dodane przez Paulina - czw., 11/18/2021 - 10:33
„Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku” – spotkanie autorskie z dr Agnieszką Gajewską

W przedostatniej odsłonie projektu „Fantastyczna bibLEMteka” zapraszamy na rozmowę z prof. Agnieszką Gajewską, literaturoznawczynią, badaczką życia i twórczości Stanisława Lema, autorką głośnych książek „Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema” (2016) oraz biografii pisarza „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku” (2021).

O tym, w jaki sposób nowe fakty z życia Stanisława Lema, które odkryła i zrekonstruowała badaczka wpływają na odczytanie jego twórczości, o czym Lem nie chciał mówić i dlaczego oraz jakie miejsce zajmuje dziś w literackim wszechświecie autora “Solaris” z Agnieszką Gajewską porozmawia Dagny Kurdwanowska.

Agnieszka Gajewska - (ur. 1977) pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, jest profesorką literaturoznawstwa, autorką książek Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema (2016) oraz Hasło: feminizm (2008). Redaktorka naukowa antologii przekładów Teorie wywrotowe oraz współredaktorka (razem z Maciejem Michalskim) Kultur dziewictwa (2020). Kieruje Interdyscyplinarnym Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM. Jesienią tego roku w Wydawnictwie Literackim ukazała się jej biografia Stanisława Lema, “Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku” .

Zapraszamy 1 grudnia o 18:00 do Sopoteki.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Fantastyczna bibLEMteka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Rozmowa będzie tłumaczona symultanicznie na polski język migowy.