Dodane przez Paulina - sob., 11/06/2021 - 11:57
Spotkanie autorskie z Katarzyną Dąbecką

Podstawowe informacje

Placówka
Data wydarzenia
Opis wydarzenia

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Katarzyną Dąbecką, połączone z mini-recitalem autorki.

Katarzyna Dąbecka to urodzona w Gdańsku poetka, pasjonująca i zajmująca się również fotografią oraz grafiką. Zilustrowała chociażby „Piosenki Astrid Lindgren”, a sama zadebiutowała jako autorka wierszy w 2016 roku. W 2017 roku ukazał się jej debiutancki tomik „O mnie, o tobie… wierszem” i wówczas została również przyjęta do Gdańskiego Klubu Poetów. Brała udział w licznych spotkaniach poetyckich, publikowała m. in. w kwartalniku ARTIS, Niezależnym Kwartalniku Litracko-Artystycznym Post-Scriptum oraz w Magazynie Artystyczno-Literackim Helikopter. W 2020 roku ukazała się jej druga książka poetycka pod tytułem: „Wolność Niewinność”, wokół której odbędzie się spotkanie.

Jak pisze sama Katarzyna Dąbecka: „Moja druga książka poetycka dotyka tematów dla mnie i nie tylko dla mnie ważnych. Jak mówi tytuł, stawia obok siebie dwa zagadnienia. Wolność oraz Niewinność, które bywają ze sobą powiązane, ale nie zawsze takie są. Jest to, w dużym skrócie, opowiedziana wierszami historia wzrastania do dorosłości, stykania się z problemami poznawanymi w trakcie tej drogi. Refleksja nad nieuchronnością przemijania. Nad ceną wolności. Nad wolnością jednostki i grupy, zwrócenie uwagi na wartość ochrony swojej odrębności i indywidualności.”

Natomiast poeta Kazimierz Rink o „Wolność Niewinność” wypowiedział się w następujący sposób: „[...] Uderza w materii werbalnej rzeczonego tomu oszczędność i lakoniczność w słowie samym, precyzja równoważenia treści i użytej formy, rezygnacja z epatowania blichtrem pretensjonalnie napuszonej metafory. Przeciwnie: Katarzyna Dąbecka stawia zdecydowanie na oryginalność w operowaniu swoim własnym w mig rozpoznawalnym „charakterem poetyckiego pisma”. Uwalnia te wszystkie stany wewnętrznego niepokoju i rozedrgania, pozwalające raz jeszcze powrócić do źródła samopoznania. Poprzez wiarę i zwątpienie, ból rozterki i ściszony ogląd papilarnych linii samotności i cierpienia, ale też kunszt destylacji, nazywania po imieniu rzeczy fundamentalnie ważnych i dla niej jako poetki, wzniośle wciąż uniwersalnych. [...] W dyskretnie skonfigurowanej szacie graficznej dopełnia się akt słowa wyznanego i powierzonego światłu dziennemu. To światło krystalicznie czyste. Nietknięte pokusą maski i zawoalowanego kamuflażu. Wolne i w naturalny sposób swobodnie wykreowane”.

(Źródło: materiały autora)

Spotkanie odbędzie się 26 listopada 2021 o 17:30 w Sopotece.

Opublikuj

Opublikuj