Dodane przez magdalena.przy… - pon., 11/02/2020 - 09:49
Spotkanie autorskie on-line z Joanną Gierak-Onoszko 10.11.2020

Biblioteka Sopocka zaprasza do udziału w spotkaniu autorskim on-line

z Joanną Gierak-Onoszko autorką książki „27 śmierci Toby'ego Obeda”.

10 listopada 2020 r., godz. 18:00, transmisja ze spotkania odbędzie się na fanpage'u Sopoteka.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Sieć w domu” finansowanego ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To też jest Kanada: siedem zapałek w słoiku, sny o czubkach drzew, powiewające na wietrze czerwone suknie, dzieci odbierane rodzicom o świcie. I ludzie, którzy nie mówią, że są absolwentami szkół z internatem. Mówią: jesteśmy ocaleńcami. Przetrwaliśmy.

– Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania – powiedział autorce jeden z bohaterów tej książki.

Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju.

Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła?

„27 śmierci Toby’ego Obeda” to reporterska opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu.

(źródło opisu: strona wydawnictwa Dowody na Istnienie)

Książka została uhonorowana Nagrodą Literacką Nike Czytelników 2020.