Dodane przez Ola - wt., 05/31/2022 - 10:41
Spacer śladem dawnej granicy pomiędzy Wolnym Miastem Gdańskiem a Polską, 18 czerwca, godzina 11:00, Kamionka

Podstawowe informacje

Placówka
Data wydarzenia
Opis wydarzenia

Filia Kamionka zaprasza na wyjątkowy spacer z Tomaszem Kotem śladem dawnej granicy pomiędzy Wolnym Miastem Gdańskiem a Polską.

18 czerwca | godz. 11:00

Miejsce zbiórki: przystanek autobusowy SKM Kamienny Potok.
Czas trwania: 2-2,5 godziny

Spacer zacznie się przy przystanku autobusowym obok peronu SKM Sopot Kamienny Potok. Ulicą Wejherowską pójdziemy do ulicy Obodrzyców (na wysokości przedszkola). Pierwsza część szlaku wiedzie wokół osiedla granicznego, wybudowanego w 1938 r. w odległości kilkuset metrów od granicy Wolnego Miasta Gdańska z Polską. Osiedle przeznaczone było dla członków SA, którzy do końca sierpnia 1939 r. patrolowali przygraniczne szlaki. Osiedle zachowało się nieomal w całości. Poza układem urbanistycznym, zobaczyć można zachowane budynki, które powstały zgodnie z jednolitym projektem architektonicznym oraz dwa budynki użyteczności publicznej pełniące dziś funkcje przedszkola i siedziby firmy.
Następnym punktem wycieczki będzie przejście w okolice Kościoła Zesłania Ducha św., znajdującego się bezpośrednio na dawnej granicy. Później trasa wiedzie dawnymi drogami przygranicznymi w kierunku Brodwina i ul. Mazowieckiej.
Następnie groblą przechodzimy obok Stawu Mazowieckiego do ul. Bernadowskiej, przekraczając dawną granicę między WMG a Polską. Kolejnym punktem spaceru jest przejście ulicą Bernadowską do wiaduktu kolejowego. Stamtąd wzdłuż Alei Niepodległości dojdziemy do reliktów dawnej granicy. Betonowy słup z częścią szyny tramwajowej w środku, który stanowił cześć umocnień granicy WMG, postawionej w sierpniu 1939 r. i kanał samochodowy, znajdujący się w miejscu danego budynku polskiej kontroli celnej. Spacer zakończymy przy przystanku SKM.

Opublikuj

Opublikuj