Dodane przez Paulina - wt., 05/18/2021 - 06:49
Sopot fabryczny. Spacer śladami zakładów przemysłowych Sopotu, 22 maja, 12:00

Zapraszamy na spacer śladami sopockich zakładów przemysłowych „Sopot fabryczny”.

22 maja 2021 (sobota), godz. 12:00

Spacer został przygotowany przez Bibliotekę Sopocką we współpracy z Muzeum Sopotu w ramach projektu: „20 spacerów na 120-lecie Sopotu”.

Obowiązują zapisy pod adresem: sopoteka@mbp.sopot.pl

Start spaceru pod pomnikiem prof. Bartoszewskiego (przy budynku Sopot Centrum).

„Sopot fabryczny” przedstawi uczestnikom zakłady przemysłowe Sopotu. Będzie to spacer śladami na ogół nie istniejących współcześnie zakładów przemysłowych, cegielni, zakładów rzemieślniczych takich jak: Sopotplast, Inco, Nadmorskie Zakłady Przemysłu Meblarskiego, Cegielnia Groera, Cegielnia Stawowie, Spółdzielnia Pracy Postęp, Gazownia, SOMA, Wytwórnia Wód Gazowanych Rosa, Browar Górski Zameczek, Zakład Przemysłu Mięsnego, Karczmy, Spółdzielnia Pracy Auto-Mechanik.

W naszej świadomości Sopot pozostaje kurortem. Miejscem wypoczynku, zwiedzania i rozrywki. Tymczasem jeszcze kilkadziesiąt lat temu w mieście działało wiele zakładów przemysłowych. Nie były to tylko niewielkie warsztaty rzemieślnicze czy firmy zajmujące się obsługą ruchu turystycznego. Niektóre z nich funkcjonowały już w XIX w. Znikały, a na ich miejsce pojawiały się inne. Zatrudnienie w sopockich przedsiębiorstwach znajdywali zarówno mieszkańcy kurortu jak i miast sąsiednich. W tradycji niejednej rodziny zachowały się wspomnienia dotyczące pracy w sopockich zakładach przemysłowych. Jeszcze w 1981 r. na terenie miasta znajdowało się, jak wówczas pisano, 9 baz przemysłu uspołecznionego, czyli spółdzielni Pracy. Firm o wielkości przekraczającej wielkość zakładu rzemieślniczego, zatrudniających co najmniej kilkanaście osób. Dziś niemal wszystkich nie ma najmniejszego śladu. Warto jednak poznać przynajmniej kilka miejsc, wspomnień i historii związanych z działalnością zakładów przemysłowych w kurorcie.

Trasa:
Sopoteka – ul.1 Maja (ul. Strzelecka) – dawna cegielnia Goedlela – Armii Krajowej 117 – dawny browar Górski Zameczek (Bergschloss) i zakłady Sopotplast – al. Niepodległości 809 A – dawna Spółdzielnia Pracy „Postęp” – ul. Kościuszki 33 A – dawny „Baltskór” – ul. 3 Maja 55 – dawne Zakłady Przemysłu Zbożowego – Al.Niepodległości 659 – dawne Zakłady Meblowe Przemysłu Terenowego – Al. Niepodległości 655 A- dawne „Inco”.

Przed zapisaniem się na spacer prosimy o zapoznanie się z Regulaminem wydarzenia.

Zdjęcie użyte w wydarzeniu zostało wykonane na spacerze Sopocki Montparnasse, fot. Jurek Bartkowski.