Dodane przez Ola - wt., 09/07/2021 - 13:12
W górnej części plakatu znajduje się zdjęcie przedstawiające morze a poniżej informacje dotyczące wydarzenia.

Podstawowe informacje

Placówka
Data wydarzenia
Opis wydarzenia

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki – galerii kultury multimedialnej na wieczór autorski z Elą Kinowską, autorką niezwykłego albumu fotograficznego SOPOT BEACH przedstawiającego Sopot, jakiego Państwo nie znacie. Spotkanie odbędzie się 28 września o godz. 17:30.

Rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska.

Na wydarzenie obowiązują zapisy pod adresem: sopoteka@mbp.sopot.pl.

SOPOT BEACH to cykl impresji fotograficznych wykonanych przez fotografkę Elę Kinowską między marcem 2020 a kwietniem 2021. Autorka codziennie rano spacerowała po sopockiej plaży, która stała się dla schronieniem, gdzie niespodziewanie zastała ją pandemia podczas podróży z Kanady do Kyrgzystanu.

Album otoczony jest opieką kuratorską Marioli Balińskiej, według której dla Eli Kinowskiej „fotografowanie podczas codziennych spacerów okazało się sposobem na oswajanie trudnej rzeczywistości. Artystka snuje opowieść o poczuciu pustki, o samotności, o tęsknocie. Wykonane w tak niezwykłym czasie fotografie są dla niej również pretekstem do refleksji nad przyszłością. Linia horyzontu staje się umowną strefą graniczną, punktem odniesienia w oczekiwaniu na ‘nowy świat’, który przywróci dawne lub otworzy nowe możliwości. Człowiek na tych fotografiach pojawia się sporadycznie, jakby na marginesie prowadzonej przez artystkę narracji. Istotne jest to, co rozgrywa się pomiędzy lądem, niebem i morzem.
W malarskich ujęciach, w dynamice zmieniających się warunków pogodowych, w przypadkowo napotkanych przedmiotach obecnych w kadrach, każdego dnia wykonany zostaje inny zapis miejsca, a aparat w telefonie staje się narzędziem do przetwarzania zastanego świata w paletę barw.
Nieograniczona przestrzeń morza jest nie tylko obszarem artystycznej kreacji, ale także pretekstem do mentalnych podróży ku przeszłości, do wspomnień. Ilustrowany widokami sopockiej plaży stan osamotnienia i izolacji poprzez sztukę staje się osobistym fotograficznym pamiętnikiem”.

Ela Kinowska – fotografka, filmowczyni, animatorka kultury. Wagabunda rejestrujący aparatem to, czego oko nie widzi. Mieszka w Sopocie, Ottawie i Biszkeku. Ma w swoim dorobku wystawy zbiorowe i indywidualne m.in.: w Polsce. Kanadzie, Rosji, Serbii, Meksyku i Kolumbii.

www.elaphoto.com

IG: @sopotbeach FB: Ela Kinowska TT: @elaphoto 

Opublikuj

Opublikuj