Dodane przez Paulina - pon., 05/24/2021 - 13:15
„Quo vadis”. Zbiorowa wystawa malarstwa

Wystawa „Quo vadis”, z którą będą mogli się Państwo zapoznać, przechadzając się wzdłuż szklanych ścian Sopoteki – galerii kultury multimedialnej, powstała w ramach ambitnego projektu artystycznego.

Czworo artystów z Warmii i Mazur poprzez swoje działania twórcze podjęło próbę znalezienia odpowiedzi na postawione sobie pytanie: Dokąd zmierzasz człowieku? Efektem im poszukiwań jest osiem wielkoformatowych prac malarskich podejmujących tematykę społeczno-kulturową obecnych czasów, takich jak ekologia czy prawa człowieka.

Jak mówią sami artyści: „Nasza sztuka nie zmieni świata, ale może wpłynąć na odbiorcę, dać mu temat do zastanowienia i być może impuls do działania”.

Wystawę będą mogli Państwo oglądać w godzinach pracy filii od 8 czerwca do 31 sierpnia 2021 roku.

O artystach:

Katarzyna Kałdowski – malarka, kuratorka sztuki i prawniczka. Artystycznie kształciła się w renomowanym londyńskim Central St. Martin's na wydziałach kuratora wystaw, ceramiki i technik graficznych. Do 2014 roku tworzyła i wystawiała przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. Zwykle tworzy obrazy ukazując światło poprzez ekspresyjne używanie kolorów.

Do projektu stworzyła dwa obrazy. Obraz „Bizancjum i Małgorzata” porusza kwestie społeczne dotyczące praw kobiet. W obrazie tłumem są duchowni oraz wierni odwracający się od kobiety, potrzebującej wolności, decydowania o sobie i swoim życiu. Drugi obraz zatytułowany „Veni, Vidi, Vici” jest symbolem smutnego folwarku jakim stała się Ziemia dla człowieka. Podejmuje w nim tematykę degradacji natury w kontekście działań człowieka, w zamyśle których jest uczynienie Ziemi sobie podległej

Helena Michel – artystka wizualna, archeolożka i projektantka wnętrz. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zainspirowana mitologią, naturą i przeplataniem się jej ze światem człowieka. Tworzy obrazy i ilustracje w technice olejnej, akwareli i akrylach.

Do projektu stworzyła dyptyk pod tytułem „Wybór”, składający się na płótna ukazujące dwa różne oblicza tej samej osoby. W pracy tej podejmuje tematykę psychologiczną, obrazując możliwość wyboru jak ą posiada tylko człowiek. Którą osobowość zasili swoim postępowaniem? Którego „wilka” nakarmi? Czarnego, który reprezentuje obojętność, poczucie wyższości nad innymi, lęk, zazdrość, czy może białego, symbolizującego hojność, życzliwość, zgodę i współodczuwanie? Wybór człowieku należy do Ciebie.

Mariusz Kałdowski – artysta malarz, grafik i rysownik, absolwent Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszkał, tworzył i wystawiał głównie w Wielkiej Brytanii, jako artysta rezydent w londyńskim Regent Parku i czołowy artysta brytyjskiego powiernictwa narodowego National Trust. Podejmuje tematykę społeczną i fascynację naturą, tworząc portrety i pejzaże.

Do projektu namalował dwa obrazy. Pierwszy z nich nosi tytuł „W sieci”. Rodzimy się czyści, niewinni, ale także bezradni i bezbronni. Myślenie, uczucia i popędy są naszymi naturalnymi wewnętrznymi siłami, nad którymi uczymy się całe życie zapanować i oswoić. Od wieków otoczenie narzuca nam kryteria, formy i oczekiwania. Jesteśmy w sieci tych oczekiwań, manipulacji społecznych. Gdy przychodzi moment zobaczenia tego, że my to już nie my, to co nam zostaje? Tytuł drugiego obrazu to „Kreatorzy świata”. Świat nasz ludzki i ten materialny od wieków pogrąża się w mrokach bólu i zniszczeń. Od nas i naszego wkładu zależy bardzo wiele i to my możemy czynić go dobrym i pięknym

poprzez swoje indywidualne dobro. Na obrazie zobaczymy odbicie ludzkiej dłoni jako symbol kreacji i działania.

Michał Wiśniewski – artysta, rysownik, portrecista o ogromnej potrzebie używania sztuki do wyrażenia siebie i swojej natury. Tworzy głównie za pomocą tuszu, pasteli, farb akrylowych i coraz częściej tabletu graficznego. Jego pasją jest ilustracja i tworzenie komiksów. W swoich pracach podejmuje głownie tematykę społeczną.

W ramach projektu stworzył dwa obrazy. Pierwszy z nich nosi tytuł „Dualizm”. Obraz porusza tematykę dobra i zła w każdym z nas. W pracy tej chce pokazać, że te pierwiastki mieszają się i nic nie jest takie oczywiste. Za pięknym uśmiechem przecież może czaić się chęć krzywdzenia kogoś. Z drugiej strony mroczna maska czasem skrywa światło. Tytuł drugiego obrazu to „Mindfulness”. Znasz takie chwile w swoim życiu, że czas jakby przestaje mieć znaczenie? To moment zatrzymania. Jesteś tylko Ty, chwila obecna, cisza i świat. Jesteś tutaj i teraz. Niczego nie chcesz zmieniać, niczego nie potrzebujesz. Ten stan – często niedoceniony – znika jak bańka mydlana