Dodane przez Paulina - wt., 06/22/2021 - 07:37
Projekcja filmu „Przekładaniec” | wykład dr. hab. Sebastiana Konefała prof. UG, 27.07, 18:00

W ramach projektu Biblioteki Sopockiej „Fantastyczna bibLEMteka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury zapraszamy na prelekcję filmu „Przekładaniec” w reżyserii Andrzeja Wajdy, do którego scenariusz napisał Stanisław Lem.

27 lipca, 18:00

O filmie
Odnoszący sukcesy kierowca rajdowy Richard Fox ciągle ulega groźnym wypadkom. Może jednak dalej uprawiać sport dzięki genialnemu doktorowi Burtonowi, który przeszczepia Foksowi na miejsce uszkodzonych części ciała narządy od ofiar jego własnych karamboli. Sprawę komplikuje fakt, że Fox zdaje się przejmować cząstki osobowości od dawców, wśród których jest zarówno kobieta, jak i pies. Prawnie rzecz wikła się jeszcze bardziej, gdy wskutek pecha, rajdowca nie stać na zapłatę rachunków medycznych oraz gdy po jednym z wypadków dawcą zostaje jego własny brat, który był jego pilotem.
Akcja toczy się wokół pytania, ile jeszcze jest Richarda Foxa w Richardzie Foxie oraz jaka jest jego właściwa osobowość prawna. W zakończeniu w ciele złożonym z różnych przeszczepów z Richarda pozostaje tylko twarz, mózg przeszczepiony został od jego nowego pilota, który także zginął.

Film ten, jako jedna z niewielu adaptacji dzieł Lema, spotkał się z pozytywną recenzją samego pisarza, na co wpływ miał zapewne jego własny udział w pisaniu scenariusza. W sierpniu 1968 w liście do reżysera Andrzeja Wajdy Lem m.in. chwalił scenografię, grę aktorską i jedynie wyrażał wątpliwość, czy szybkie tempo nie utrudni odbioru dzieła przeciętnemu widzowi, ale dodał, że nie może tego osądzać, bo znał scenariusz.

Po pokazie filmowym odbędzie się prelekcja dr. Sebastiana Konefała – filmoznawcę, wykładowcę akademickiego; pracownika Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim.
Prelegent jest także stypendystą Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Kuratorem kilku przeglądów kina islandzkiego w Polsce. Jest autorem książki Corpus futuri. Literackie i filmowe wizerunki postludzi (2013), a także współautorem haseł do Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego (2007), oraz leksykonu Kino Nowej Przygody (2012) i World Film Locations: Reykjavik (2012). Publikował między innymi w miesięczniku „Kino”, w „Kwartalniku Filmowym”, „Studiach Filmoznawczych”, „Panoptikum”, „Studiach Humanistycznych AGH”. Redaktor naukowy Anatomii wyobraźni (2014) oraz współredaktor antologii Sacrum w kinie. Dekadę później (Gdańsk 2013). Obecnie zajmuje się kinematografią islandzką i norweską.

Na wydarzenie obowiązują zapisy: sopoteka@mbp.sopot.pl

Prelekcja będzie transmitowana w mediach społecznościowych Biblioteki.

(źródła opisu: lubimyczytac.pl, S. Bereś „Tako rzecze... Lem”, filmpolski.pl)