Dodane przez Paulina - śr., 10/05/2022 - 13:02
Poczytaj mi: „Znachor” w interpretacji Leszka Lichoty

Podstawowe informacje

Placówka
Data wydarzenia
Opis wydarzenia

Zapraszamy na kolejne głośne czytanie literatury w ramach cyklu „Poczytaj mi”. Naszym gościem będzie Leszek Lichota, wraz z którym przeczytamy wybrane fragmenty „Znachora” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, którego tekst dostępny jest w serwisie Wolne Lektury.

Wydarzenie odbędzie się 15 października 2022 o 18:00 w Sopotece – galerii kultury multimedialnej (ul. Kościuszki 14).

Leszek Lichota – urodzony w Wałbrzychu polski aktor filmowy i teatralny. W 2002 roku został absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie i związał się zawodowo z Teatrem Polskim w Poznaniu. Popularność przyniósł mu udział w serialach TVN „Na Wspólnej” i „Prawo Agaty”. Leszek Lichota zdobył wiele nagród i wyróżnień, między innymi: wyróżnienie za role w spektaklach dyplomowych w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza: „Sen Nocy Letniej”, „A wódki nie starczy”, „Love” na XX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2011), Nominacja do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę Adama Grada w filmie „Lincz” (2011), Wyróżnienie aktorskie za rolę w spektaklu Teatru TV „Czarnobyl. Cztery dni w kwietniu” na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej w Sopocie (2011), Nominacja w kategorii Aktor w plebiscycie Telekamery 2015 Tele Tygodnia (2015). W 2015 roku zagrał kaprala Maleńczuka „Małego” w „Karbali” Krzysztofa Łukaszewicza. W latach 2014-2020 odgrywał Wiktora Rebowa z serialu „Wataha”. W 2019 roku zagrał wójta w „Bożym Ciele” Jana Komasy. W 2021 roku wcielił się m.in. w rolę Stanisława Dygata w filmie „Bo we mnie jest seks” Katarzyny Klimkiewicz oraz w rolę inspektora Mariana Kołeckiego w serialu „Kruk. Czarny woron nie śpi”. Obecnie Leszka Lichotę można oglądać w filmie „Orlęta. Grodno’39” Krzysztofa Łukasiewicza.

Spotkanie poprowadzi Piotr Łukawski – urodzony w Gdyni aktor filmowy i teatralny. Ukończył Wydział Aktorski krakowsko-wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Od 2001 do 2006 roku aktor Teatru Polskiego w Poznaniu. Od 2007 roku aktor Teatru Wybrzeże. W 2000 roku otrzymał II nagrodę za rolę Tota w sztuce RODZINA TOTÓW i za rolę Pigwy w sztuce SEN NOCY LETNIEJ na XVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. W 2004 roku nagrodzony na IV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość przedstawiona za rolę drugoplanową (Szatan) w spektaklu PORTUGALIA Zoltana Egressy'ego.

Projekt „Poczytaj mi” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Opublikuj

Opublikuj