Dodane przez Paulina - pon., 10/17/2022 - 07:53
plakat do wydarzenia Poczytaj mi: „Pan Tadeusz” w interpretacji Mirosława Baki

Podstawowe informacje

Placówka
Data wydarzenia
Opis wydarzenia

Zapraszamy na ostatnie głośne czytanie organizowane w ramach „Poczytaj mi” połączone z uroczystym zakończeniem projektu.

Naszym gościem będzie Mirosław Baka. Podczas spotkania odczytane zostaną fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, którego tekst dostępny jest w serwisie Wolne Lektury.

Wydarzenie odbędzie się 8 listopada 2022 roku o 18:00 w Sopotece – galerii kultury multimedialnej (ul. Kościuszki 14).

Spotkanie będzie tłumaczone na żywo na PJM przez Beatę Pukło.

Obsada:

Ksiądz Robak – Mirosław Baka
Narrator – Alicja Dąbrowska
Sędzia – Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski
Major Płut – Tomasz Kot
Telimena – Ewa Lewandowska
Zosia – Karolina Osowska
Hrabia – Marcin Wiktor
Tadeusz – Michał Wiktor

Mirosław Baka – aktor teatralny i filmowy. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (filia we Wrocławiu). Zadebiutował w „Dalekim dystansie” Mirosława Borka (1985). Niedługo później zagrał tytułową rolę w serialu telewizyjnym „Ballada o Januszku” (1987). W 1987 roku aktor zaprezentował się publiczności w legendarnej już roli Jacka Łazara, mordercy taksówkarza w „Krótkim filmie o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego. Od 1988 roku Mirosław Baka jest aktorem Teatru Wybrzeże. W teatrze zagrał blisko 50 ról, w filmie – ponad 70. Występował w filmach Andrzeja Wajdy („Pierścionek z orłem w koronie”, 1992, „Wyrok na Franciszka Kłosa”, 2000, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, 2013), Władysława Pasikowskiego („Demony wojny”, 1998, „Reich”, 2001, „Jack Strong”, 2014, „Kurier”, 2019, „Psy 3. W imię zasad”, 2020), Roberta Glińskiego („Wróżby kumaka według Güntera Grassa”, 2005), Waldemara Krzystka („80 milionów”, 2011) czy Dariusza Gajewskiego („Legiony”, 2019).
W 1996 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z okazji 50-lecia Teatru Wybrzeże, zaś w 2014 roku – Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
W 1997 roku za rolę tytułową w „Hamlecie” kreowaną na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku otrzymał nagrodę wojewody gdańskiego oraz nagrodę prezydenta Gdańska na Festiwalu Szekspirowskim. Rok 1998 przyniósł mu nagrodę im. Leona Schillera za rok 1997. W 2003 roku został uhonorowany Pomorską Nagrodą Artystyczną „Gryf Pomorski” w dziedzinie teatru „za role w Teatrze Wybrzeże, którymi udowodnił wszechstronny wielki talent”. W 2016 roku otrzymał nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2015/2016; za kreację George’a w „Kto się boi Virginii Woolf?” Edwarda Albeego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W 2020 roku zdobył Grand Prix za rolę męską Willy’ego w „Śmierci komiwojażera” w reż. Radka Stępnia, w przedstawieniu Teatru Wybrzeże w Gdańsku na 60. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Rola Willy’ego Lomanai ze „Śmierci komiwojażera” przyniosła mu także Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii: Kreacje Artystyczne.

Spotkanie poprowadzi Piotr Łukawski – sopocianin, aktor teatralny i filmowy. Ukończył
Państwową Wyższą Szkołę Teatralną Wydział Aktorski we
Wrocławiu. W 1999 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W
2000 roku otrzymał II nagrodę za rolę Tota w sztuce „Rodzina Totów”
i za rolę Pigwy w sztuce „Sen nocy letniej” na XVIII Festiwalu Szkół
Teatralnych w Łodzi. Debiutował na deskach Sceny Kameralnej w
Sopocie Teatru Wybrzeże, w spektaklu „Po deszczu” Sergi Belbela, w
reżyserii Anny Augustynowicz . Współpracował z Teatrem Polskim we
Wrocławiu, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim w
Poznaniu. Od 2007 roku na stałe związany z Teatrem Wybrzeże.

Projekt „Poczytaj mi” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Opublikuj

Opublikuj