Dodane przez Paulina - pon., 04/11/2022 - 10:52
Poczytaj mi: „Lord Jim” w interpretacji Roberta Więckiewicza

Podstawowe informacje

Placówka
Data wydarzenia
Opis wydarzenia

21 kwietnia o 18:00 zapraszamy do Sopoteki na wydarzenie otwierające projekt „Poczytaj mi”.

Naszym gościem będzie Robert Więckiewicz, który przeczyta wybrane fragmenty „Lorda Jima” Josepha Conrada dostępne w serwisie Wolne Lektury.  


Nazwa projektu pochodzi od tytułu serii książeczek dla dzieci „Poczytaj mi, mamo” ukazujących się od roku 1950 po dziś dzień. W naszym „Poczytaj mi” odwołujemy się do doświadczenia głośnego czytania wyniesionego z dzieciństwa. Głównym celem projektu – poza promocją czytelnictwa, oczywiście – jest przywrócenie do łask nieco zapomnianej dziś sztuki pięknego głośnego czytania. 
Robert Więckiewicz – polski aktor filmowy i teatralny, członek Europejskiej Akademii Filmowej. Czterokrotny laureat Polskiej Nagrody Filmowej (2007, 2008, 2010, 2011) i dwukrotny laureat nagrody za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (2007, 2012). W produkcjach filmowych debiutował na początku lat 90. Początkowo grywał role epizodyczne i drugoplanowe w takich filmach jak Poznań '56 (1996) Filipa Bajona czy Ogniem i mieczem (1999) Jerzego Hoffmana. W 2003 wcielił się w Julka, jedną z głównych postaci czarnej komedii Ciało, w której zagrali również m.in. Rafał Królikowski, Bronisław Wrocławski i Zbigniew Zamachowski. Rok później wystąpił w komedii sensacyjnej Vinci u boku Jana Machulskiego i Borysa Szyca. Za rolę Roberta „Cumy” Cumińskiego w filmie Vinci Juliusza Machulskiego otrzymał specjalne wyróżnienie podczas XIV Noir in Festival we Włoszech (2004). W 2007 zagrał główne role w filmach Świadek koronny i Wszystko będzie dobrze. W pierwszym wcielił się w tytułową postać nawróconego gangstera, w drugim w wuefistę Andrzeja. Za te role otrzymał nagrodę dla najlepszego pierwszoplanowego aktora na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W kolejnych latach zagrał w nagradzanych i nominowanych do różnych nagród produkcjach: Ile waży koń trojański?, Lejdis, Dom zły, Różyczka i Pod Mocnym Aniołem. W 2011 został obsadzony jako Leopold Socha, główny bohater W ciemności Agnieszki Holland, filmu nominowanego do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W 2013 zagrał Lecha Wałęsę w filmie Wałęsa. Człowiek z nadziei Andrzeja Wajdy, a w 2021 Czesława Kiszczaka w produkcji Żeby nie było śladów Jana P. Matuszyńskiego

Spotkanie poprowadzi Piotr Łukawski – urodzony w Gdyni aktor filmowy i teatralny. Ukończył Wydział Aktorski krakowsko-wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Od 2001 do 2006 roku aktor Teatru Polskiego w Poznaniu. Od 2007 roku aktor Teatru Wybrzeże. W 2000 roku otrzymał II nagrodę za rolę Tota w sztuce RODZINA TOTÓW i za rolę Pigwy w sztuce SEN NOCY LETNIEJ na XVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. W 2004 roku nagrodzony na IV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość przedstawiona za rolę drugoplanową (Szatan) w spektaklu PORTUGALIA Zoltana Egressy'ego.

W wydarzeniu wezmą udział także bibliotekarze Biblioteki Sopockiej. 

Projekt „Poczytaj mi” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Opublikuj

Opublikuj