Dodane przez Paulina - czw., 11/18/2021 - 13:13
„Po co czytać klasyków”? – dyskusja | Stefan Chwin, Magdalena Grzebałkowska, Magdalena Kicińska WYDARZENIE ODWOŁANE

Zapraszamy na debatę z okazji 120-lecia Sopotu pt. „Po co czytać klasyków?”.

Z okazji 120. rocznicy uzyskania przez Sopot praw miejskich zapraszamy na wyjątkową dyskusję wokół literackich kanonów 120-lecia. Wezmą w niej udział prof. Stefan Chwin, pisarz i literaturoznawca, znakomita reporterka i biografka, Magdalena Grzebałkowska oraz poetka, reporterka i redaktorka naczelna magazynu Pismo, Magdalena Kicińska.

Naszym przewodnikiem w rozmowie będzie, a jakże, klasyk – Italo Calvino i jego esej z 1981 roku zatytułowany „Po co czytać klasyków?”. Włoski prozaik i eseista streścił w nim w 14 punktach, czym właściwie jest klasyka.

„Do klasyki należą te książki, które im bardziej są nam znane ze słyszenia, tym bardziej przy lekturze okazują się nowe, nieoczekiwane, zaskakujące” – pisał Calvino.

Podążając wspólnie tropem słów pisarza zastanowimy się wspólnie, jakie wyzwania klasyczne dzieła prozy, poezji i literatury faktu stawiają przed nami dziś, jak podejść do klasyki bez uprzedzeń, o tym, co z literatury współczesnej będzie czytane za 120 lat.
Rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska z Biblioteki Sopockiej.

Stefan Chwin – polski powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, grafik związany z Gdańskiem, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Filologicznym. Laureat nagrody im. Andreasa Gryphiusa - jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich. Autor powieści m.in. “Hanemann” i “Panna Ferbelin” oraz esejów m.in. “Oddać życie za Polskę. Samobójstwo altruistyczne w kulturze polskiej XIX wieku”.

Magdalena Grzebałkowska – polska pisarka i reporterka. Ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim. Pracowała w „Gazecie Wyborczej”. Mieszka w Sopocie. Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 roku nominowana do Nagrody Literackiej Nike za książkę „1945. Wojna i pokój”. Książka ta otrzymała tytuł Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii literatura faktu.

Magdalena Kicińska – polska dziennikarka i poetka. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Polskiej Szkoły Reportażu. Redaktor naczelna „Pisma”, współpracowniczka „Dużego Formatu”, regularnie publikuje też w „Wysokich Obcasach”, „Polityce”, „Przekroju”, „Elle”, „Voyage” oraz kwartalniku „Dialog-Pheniben”. Jej teksty reporterskie znalazły się również w kilku antologiach. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej, finalistka stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka tomu poetyckiego „Środki transportu” (2019).