Dodane przez Paulina - wt., 11/02/2021 - 11:54
Od Ogrodów Weneckich po demoniczne portrety. Wystawa prac Anny Stankuć

Zapraszamy na wystawę prac Anny Stankuć „Od Ogrodów Weneckich po demoniczne portrety”. Ekspozycja będzie dostępna do obejrzenia w Sopotece w terminie: 3 listopada – 30 listopada 2021.

Anna Stankuć to absolwentka gdańskiego ASP o bogatym dorobku artystycznym. Była między innymi laureatką Letniego Stypendium Ministerstwa Kultury, pracowała w Muzeum Gdańska, a swą wiedzą dzieliła się chociażby ze studentami Historii Sztuki w Meksyku. Jej wystawy pojawiały się w Ratuszu Głównym Miasta Gdańska, na Dworze Artusa oraz w estońskiej Narodowej Galerii Sztuki.

Obrazy, które pojawią się na wystawie „Od Ogrodów Weneckich po demoniczne portrety” to dzieła, z których pierwsze powstały już w 1980 roku jako praca dyplomowa na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku, w pracowni profesora Kazimierza Śramkiewicza. Dojrzałe, oniryczne kompozycje z mglistymi postaciami w dziwnych ogrodach, przypominają nastrojem malarstwo Caspara Friedricha.

Anna Stankuć tworzyła obrazy bez szkicu, bez wykalkulowanej kompozycji. Intuicyjnie, ale celnie wydobywała to, co było w jej twórczości najważniejsze: ekspresję koloru i formę podporządkowaną emocjom. Formę uproszczoną, pozbawioną „ładności”, szorstką. Nawet kwiaty, które często były dla Anny Stankuć pretekstem malarskim, w obrazach artystki stają się dramatem złożonym z koloru i krzyku.

W ostatnim okresie swojej twórczości Anna Stankuć wyrzuciła z obrazu to, co według niej było zbędne. Kompozycja jest niepokorna , kolor ogranicza do jednej, dwóch barw, zostawia białe tło blejtramu. Obraz ma być „niedokończony”. Ma być zapisem chwili, błyskiem myśli, gestem.

Wystawa dostępna w dniach 3-30.11.2021 w godzinach otwarcia biblioteki.ma