Dodane przez Paulina - wt., 12/14/2021 - 08:30
Niezła historia! Spotkanie online z historykami: dr. Janem Danilukiem i dr. Janem Szkudlińskim

„Historia jest powieścią, która się zdarzyła” mówił Jules de Goncourt. Czy zatem zadaniem historyka jest tak opowiadać o przeszłości, by czytało się lub słuchało jej jak pasjonującej powieści? Co zrobić, by ciekawa opowieść nie przytłoczyła faktów i odwrotnie? Jak mówić o przeszłości – tej bliższej i dalszej – by zaciekawić nią współczesnego odbiorcę?
Na te pytania poszukamy odpowiedzi wspólnie z dwójką trójmiejskich historyków, autorów i pasjonatów historii - dr Janem Danilukiem oraz dr Janem Szkudlińskim.
Rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska z Biblioteki Sopockiej.

Spotkanie odbędzie się w formule online.

Rozmowa będzie tłumaczona na polski język migowy.

Jan Daniluk, (ur. 1984) – doktor historii, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Pełnomocnik dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego. Historią zawodowo zajmuje się od 14 lat. Wcześniej pracował na Uniwersytecie Gdańskim, w Muzeum Sopotu, w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz w pionie edukacyjno-naukowym gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, środowiskiem przewodników, radami dzielnic oraz instytucjami kultury. Publicysta historyczny. Konsultant merytoryczny publikacji (także powieści historycznych), recenzent, autor opinii historycznych. Prowadzi badania także dla podmiotów komercyjnych (np. inwestorów). Pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu (XIX-XX w.). Zajmuje się także historią ziem polskich wcielonych do Rzeszy w latach II wojny światowej oraz dziejami Prus Wschodnich (1933-1945). W szerszej perspektywie bada SS, SA, policję doby Trzeciej Rzeszy i jeńców wojennych w niewoli niemieckiej. Interesuje się również historią kolonializmu, w szczególności niemieckiego (1884-1919).

Jan Szkudliński (ur. 1979) – doktor historii, tłumacz książek historycznych, konsultant i publicysta, jeden z kuratorów wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej, pracownik tegoż w latach 2009-2017, kierownik działu historycznego Muzeum Miasta Gdyni (2017-2019), od 2020 r. pracownik Muzeum Gdańska - Centrum Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska im. Brunona Zwarry.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Biblioteczna Akademia Nauk” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury.