Dodane przez Ola - czw., 12/29/2022 - 13:48
wieczorek filmowy plakat

Podstawowe informacje

Placówka
Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia

Filia Przylesie zaprasza na pokazy filmowe w ramach cyklu „Nie lubię poniedziałku”. Przybyłych na wydarzenie czeka projekcja filmu zwieńczona wykładem.  

Na styczniowym spotkaniu przyjrzymy się postaci Ryszarda Kuklińskiego. Podczas wykładu, który wygłosi Tomasz Kot, zapoznamy się z dwoma wizerunkami Kuklinskiego: kulturowym oraz faktycznym, a także dowiemy się, w jakim stopniu (i czy w ogóle) się one pokrywają. Tłem opisywanych zdarzen są zimna wojna i stan wojenny, czyli jedno z najbardziej traumatycznych wydarzeń w najnowszej historii naszego kraju. 

O cyklu: Punktem wyjścia spotkan będzie dyskusja o filmowej fabule w kontekście przedstawionego w niej historycznego tła i specyfiki czasów, których dotyczy. Widzowie będą mieli okazję poznać zawarte w filmach aluzje, kulisty powstawania niektórych kultowych scen, zamierzenia reżysera i efekt, który ostatecznie udało się osiągnąć twórcom. Przede wszystkim jednak przyjrzymy się temu, co dane filmy mówią o historii naszego kraju (i nie tylko). Mówiąc krótko – prześwietlimy omawiane filmy od podszewki, niekoniecznie analizując przy tym wymowę całości dzieła.  

Serdecznie zapraszamy! 

Opublikuj

Opublikuj