Dodane przez magdalena.przy… - pon., 08/24/2020 - 08:16
Monodram Marty Pohrebny  „Słodka” 25.09.2020

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na monodram Marty Pohrebny „Słodka”, na podstawie powieści Marii Matios „Słodka Darusia”, w ramach projektu Biblioteka Jednego aktora finansowanego ze środków MKiDN.

25 września 2020 r., godz. 17:00
Sopoteka - galeria kultury multimedialnej, Sopot Centrum, Kościuszki 14

Obowiązują zapisy - liczba miejsc ograniczona!
Na wydarzenie można zapisać się w Sopotece (również telefonicznie).
Po zapisaniu się należy odebrać darmową wejściówkę w Sopotece maksymalnie 20 minut przed planowanym wydarzeniem.

Tłumaczenie: Anna Korzeniowska-Bihun
Autor scenariusza: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek i Marta Pohrebny
Reżyseria: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek
Scenografia: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek
Choreografia: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek
Taniec: Ewa Chamera

Opis spektaklu:

Huculska wieś. W niej mieszka Darusia - niemowa. Skrywa ona w sobie tajemnicę, którą bohaterka odkrywa stopniowo przed nami....

„W swojej najbardziej znanej powieści Maria Matios dopuszcza do głosu niemą Hucułkę, która w oczach społeczności wiejskiej uchodzi za chorą na umyśle. Darusia, nazywana Słodką, czasem i głupią, nosi znamiona ludowej świętej. Jest naznaczona chorobą – koszmarnymi bólami głowy.
Istotne jest też to, że główna bohaterka nie urodziła się niema, ale sama pod wpływem makabrycznych wydarzeń z przeszłości przestała mówić”
Katarzyna Dzierżawin

"Słodka Darusia" Marii Matios jest jedną z najważniejszych ukraińskich powieści. Jest książką, która zdobyła szczyty rankingów popularności i ogromne uznanie krytyki. Pozycja ta została wprowadzona do programu szkolnego jako lektura obowiązkowa. Przeniesiono ją również na sceny dwóch ukraińskich teatrów.
Powieść ta to także laureatka najwyższego i najbardziej prestiżowego wyróżnienia artystycznego na Ukrainie - Narodowej Nagrody im. Tarasa Szewczenki. Otrzymała też tytuły: Najlepszej Książki 15-lecia Niezależności Ukrainy, Najlepszej Książki 2004 roku i Najpoczytniejszej Książki 2007 roku.
(opis z okładki książki)

W związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 wydarzenie odbędzie się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego, obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.