Dodane przez julia.zamiela@… - śr., 03/09/2022 - 13:24
Dzień Poezji 2022, 21 marca, godzina 18:00, Sopoteka

Jak brzmi poezja? Prelekcja dr. Kotłowskiego

21 marca, w Światowy Dzień Poezji, do Sopoteki zapraszamy wszystkich miłośników kultury i literatury starożytnej.
Naszym gościem będzie wykładowca w Zakładzie Filologii Klasycznej Uniwersytetu Gdańskiego, dr Grzegorz Kotłowski.

Dr Grzegorz Kotłowski – filolog klasyczny; adiunkt w Zakładzie Filologii Klasycznej UG, współzałożyciel Zespołu Badań nad Inskrypcjami Greckimi i Łacińskimi; naukowo zainteresowany epigrafiką grecką i łacińską, grecką literaturą fachową (zwłaszcza periplusami) oraz przenikaniem się elementów greckich i nie-greckich w Azji Mniejszej (ze szczególnym uwzględnieniem religii okresu hellenizmu).

Podczas spotkania sięgniemy do początków poezji, dowiemy się, czym była dla starożytnych i poznamy najważniejszych antycznych twórców.

Po części wykładowej nastąpi część prezentacyjna, podczas której dowiemy się, jak tak naprawdę brzmi antyczna poezja. Poznamy starożytne metra, według których dr Kotłowski przeczyta wiersze po łacinie i starożytnej grece.

21 marca rozpocznie się również XVIII edycja konkurs poetyckiego „O Złote Pióro Sopotu”.

Zapraszamy!

21 marca / 18:00 / Sopoteka (Kościuszki 14)

Wydarzenie będzie transmitowane na fanpage'u Sopoteki oraz kanale YouTube Biblioteki Sopockiej