Dodane przez Ola - pon., 03/20/2023 - 11:55
dkk portret Doriana Graya plakat

Podstawowe informacje

Placówka
Data wydarzenia
Opis wydarzenia

Zapraszamy do udziału w spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. W każdy przedostatni czwartek miesiąca o godzinie 17:30 spotykamy się w Literackiej i dyskutujemy o wybranej wcześniej książce. DKK to wieloletni wspólny projekt Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich. Pomysł oparty jest na założeniu, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z rozmawiania o literaturze.  

W kwietniu będziemy omawiać niezwykłą książkę należącą do klasyki literatury: „Portret Doriana Graya”. Napisana w zachwycającym stylu powieść Oscara Wilde’a to historia młodzieńca, który sprzedał duszę w zamian za wieczną młodość i piękno i bez skrupułów zaczął ranić innych, by zaspokoić własne potrzeby.

W chwili publikacji powieść wywołała skandal obyczajowy i przyczyniła się do ugruntowania reputacji poety jako pozbawionego moralności dandysa. Kilka lat później książkę włączono do procesu wytoczonego poecie, który zakończył się karą więzienia. Sam Wilde pisał w listach o kontekście autobiograficznym powieści: „Sam dostrzegam w sobie Bazylego Hallwarda. Świat widzi we mnie lorda Henryka. Kiedyś, być może w innej epoce, chciałbym stać się Dorianem”. 

Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji przeczytać tej książki, możecie wypożyczyć swój egzemplarz w Bibliotece Sopockiej (jest dostępny w każdej z naszych filii poza Miniteką).

Spotkanie odbędzie się 20 kwietnia 2023 (czwartek) o godzinie 17:30; poprowadzi je Anna Sowińska.

Zapisy pod adresem e-mail: literacka@mbp.sopot.pl. Ilość miejsc ograniczona!

Opublikuj

Opublikuj