Dodane przez Paulina - wt., 09/13/2022 - 07:04
Dni Solidarności Klimatycznej

Podstawowe informacje

Placówka
Data wydarzenia
-
-
Opis wydarzenia

12 września rozpoczęły się Dni Solidarności Klimatycznej. Po raz drugi metropolitalne samorządy oraz ich jednostki przygotowały blisko 20 wydarzeń, które mają zwrócić uwagę na postępujące na świecie zmiany klimatyczne. Tegoroczne obchody Dni Solidarności Klimatycznej odbywają się pod hasłem: “MNIEJ”.

-  “Mniej” to termin, który przede wszystkim zachęca do refleksji na temat naszych codziennych nawyków - mówią organizatorzy cyklu proekologicznych wydarzeń w Gdyni.  - Mniej konsumpcji, to więcej cennych zasobów. Mniej śmieci, to lepsze środowisko życia dla przyszłych pokoleń. Mniej zużycia wody, to więcej cennego surowca. Mniej plastiku, to czystsze morza i oceany. Mniej marnotrawienia, to lepiej zaplanowane łańcuchy dostaw i rolnictwo. Mniej zabetonowanych przestrzeni, to bardziej odporne na fale upałów i zalania miasta. Mniej  emisji gazów cieplarnianych, to wolniejsze nagrzewanie się planety.

Podczas DSK wspólnie zastanowimy się,  jak nasze działania wpływają na środowisko i co możemy zrobić, aby powstrzymać degradację naszej planety. DSK potrwają do niedzieli 18 września.

Także w naszej Bibliotece odbędzie się wydarzenie w ramach Dni Solidarności Klimatycznej. 

16 września zapraszamy na Eko-kino.
Rozmowa z ekspertem oraz pokazy filmów dokumentalnych o tematyce zmian klimatu. Widzowie będą mogli zobaczyć cztery filmy w ramach Green Film Festival: „Nadzieja umiera ostatnia” i „Można panikować”, reż. Jonathan L. Ramsey oraz „Piękna robota” i “Oddech”, reż. Piotr Biedroń. Wydarzenie to także prelekcje ukierunkowane na doskonalenie kultury życia w zgodzie z „zielonymi” wartościami. Filmy przekazał Global Compact Network, współorganizator Green Film Festival. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Camelot, w którym uczestniczy 8 metropolii: Mediolan, Zagrzeb, Barcelona, Bari, Stuttgart, Porto, Craiova, Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Demokracji Lokalnej.

Przed pokazem prelekcję wygłosi dr hab. Tymon Zieliński, prof. nadz. IO PAN.

Szczegółowy program można znaleźć w załączonym PDF-ie. 

Opublikuj

Opublikuj