Dodane przez Paulina - pon., 04/03/2023 - 10:31
„Co dała mi woda” – wystawa obrazów Alicji Kajtanowskiej

Podstawowe informacje

Placówka
Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia

Zapraszamy na wystawę malarstwa Alicji Kajtanowskiej „Co dała mi woda”. Nazwa wystawy inspirowana jest tytułem obrazu Fridy Kahlo „Co dała mi woda” (1939), który jest swoistą autobiografią meksykańskiej artystki. W interpretacji Kajtanowskiej temat obrazu staje się metaforą, próbą symbolicznego „zszycia" jednorodnej tożsamości z wielu skrawków, kostiumów, które przywdziewamy na różnych etapach życia. Kostium można odczytywać jako jeden z elementów nakładających się na tożsamość, jednak artystka przewrotnie postanawia uczynić go głównym aktorem w swoich malarskich scenach. 

W kontekście koncepcji dzieła malarskiego Romana Ingardena obraz jest dziełem momentalnym, pozwalającym na „zamrożenie" struktur czasowości. Natomiast spektakl, w którym wykorzystuje się kostium jest dziełem temporalnym, to znaczy utworem, który odbywa się w określonym kontinuum czasowym. Korzystając z teoretycznych założeń polskiego filozofa, artystka poprzez ukazanie na płótnie kostiumów chce przenieść na obraz jakości dzieła scenicznego i uwiecznić obrazem to, co efemeryczne. 

Wystawa będzie dostępna do obejrzenia w Sopotece, Tadeusza Kościuszki 14, w dniach 5 – 28 kwietnia, w godzinach funkcjonowania filii.  

W ramach wystawy odbędzie się również wernisaż, na który zapraszamy 5 kwietnia o godzinie 17:00 do Sopoteki.  

Opublikuj

Opublikuj