Dodane przez Paulina - pt., 11/20/2020 - 10:11
Biblioteka Jednego Aktora: monodram „Nadbagaż” Iwony Kusiak

Podstawowe informacje

Data wydarzenia
Opis wydarzenia

Biblioteka Sopocka zaprasza na premierę monodramu „Nadbagaż” w wykonaniu Karoliny Miłkowskiej-Prorok według scenariusza Iwony Kusiak w ramach projektu
Biblioteka Jednego aktora finansowanego ze środków MKiDN.

29 listopada 2020 r., godz. 17:00, fanpage'e Biblioteki Sopockiej i Sopoteki

Monodram pt. „Nadbagaż” zabiera nas w emocjonalną podróż wraz z bohaterką, zachowując jednak kompaktową formę - przedstawienie mieści się w dużej walizce.
Może być zagrane praktycznie w każdych warunkach, łamiąc sztywny podział między sceną a widownią. Aktorka jest tak blisko widzów, by mogli wraz z nią poczuć ciężar „Nadbagażu”.

„Nadbagaż” jest spektaklem Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

„Zaczyna się od wysokiego c. Aktorka grająca młodą 40-letnią kobietę entuzjastycznie zachowuje się na lotnisku. Wróciła wszak po latach z emigracji. Tyle tylko, że nikt na nią nie czeka. Sama zaczyna więc podroż do kraju dzieciństwa i po kraju dzieciństwa.
Konfrontuje to, co zapamiętała, to, co wpoili jej inni emigranci z tym, co widzi. A widzi zmienioną i dostatnią Polskę. Kraj, który jakoś tam specjalnie nie odstaje od innych w Europie, choć „drogi jakieś wąskie są, tylko dwupasmowe”. Ale poza tym jest wszystko.
Jednak im dalej w las, im dłużej trwa ta podróż, tym bardziej jest gorzka. Bo co z tego, że kobieta – jako mała dziewczynka wraz z matką te 30 lat temu trafiła do kraju dobrobytu, hen za wielką wodą. Bo choć nie pada nazwa, to jednak po długości lotu można się domyślić, iż chodzi o USA lub Kanadę. Co z tego, że dziś wygląda oszałamiająco, w jakiś sposób ułożyło się jej życie, kiedy jednak nie do końca. Bo ciągle gdzieś w niej tkwi tęsknota za utraconym przez wyjazd ojcem, utraconą babcią, pamięta o trzepaku i zabawach na rowerze.
Właśnie to, ten świat utracony w sposób dość brutalny i ostateczny położył się jednak cieniem na dobrobycie. To jest ten tytułowy nadbagaż, to jest to coś zapamiętane, może odłożone gdzieś w odległym zakamarku mózgu, ale uwierające i wychodzące w najmniej odpowiednim momencie. Nadbagaż pamięci, wrażliwości, tęsknoty, gniewu i niezgody na rzeczy, na które jako dziecko nikt nie ma wpływu”.

Fragment recenzji pochodzi z http://www.echogorzowa.pl/.../po-polsku-i-w-polsce-o...

Monodram w wykonaniu Karoliny Miłkowskiej-Prorok podbił już serca amerykańskiej Polonii. Został przyjęty owacjami na stojąco w Nowym Jorku, Bostonie, New Jersey i Pensylwanii. Polscy widzowie
podkreślali, że ten niezwykle emocjonalny spektakl dotyka spraw najważniejszych i trafnie diagnozuje losy emigrantów.

Scenariusz: Iwona Kusiak 
Wykonanie: Karolina Miłkowska-Prorok (aktorka Teatru im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim)
Reżyseria: Rafał Matusz 
Scenografia i kostiumy: Natalia Kołodziej 
Muzyka: Paweł Paluch.

W poniedziałek 30 listopada o 17:00 zapraszamy na fanpage Biblioteki Sopockiej, gdzie będzie można obejrzeć rozmowę pospektaklową z Iwoną Kusiak i Karoliną Miłkowską-Prorok prowadzoną przez Andrzeja Bucka - literaturoznawcę, dziennikarza, edytora, historyka i krytyka teatru, bibliotekoznawcę, animatora kultury, doktora nauk humanistycznych, dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

Opublikuj

Opublikuj