Dodane przez Paulina - śr., 03/01/2023 - 09:18
200-lecie kurortu: historia kąpielisk. Spotkanie z dr. Januszem Dargaczem

Podstawowe informacje

Placówka
Data wydarzenia
Opis wydarzenia

Serdecznie zapraszamy na pierwsze wydarzenie w ramach obchodów 200-lecia kurortu: spotkanie autorskie z dr. Januszem Dargaczem wokół książki 
„Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800-1870)”. 

Spotkanie odbędzie się 16 marca o 17:00 w Kocu i książce (Kazimierza Wielkiego 14). 

Janusz Dargacz – kierownik działu historycznego w Muzeum Gdańska, pracownik naukowy Instytutu Historii PAN w Pracowni Dziejów Pomorza i Krajów Bałtyckich w Zakładzie Dziejów Pomorza. Specjalizuje się w historii Gdańska i Pomorza XIX wieku oraz dziejów kąpielisk morskich południowego wybrzeża Bałtyku. Jest autorem licznych publikacji naukowych, m.in: „Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (około 1800 r.),” „Polscy letnicy w Sopocie w świetle raportów policji pruskiej z przełomu XIX i XX wieku”, „Gdańszczanin na plaży. Z dziejów letniego wypoczynku w XIX-wiecznym Gdańsku”, „Sopocka działalność Wiktora Kulerskiego w świetle pruskich materiałów policyjnych”, „Polskie pensjonaty w Sopocie do 1939 r. 

Janusz Dargacz opowie funkcjonowaniu kąpieliska w Sopocie na przełomie XIX w., obecności w nim polskich turystów, a także polskich pensjonatach i trudnych warunkach działalności miejscowej Polonii. 

Projekt „200-lecie kurortu” jest dofinansowany ze środków Miasta Sopotu. 

Opublikuj

Opublikuj