Dodane przez Paulina - śr., 01/04/2023 - 07:56
wMITOgraj grafika
Podstawowe Informacje

„wMITOgraj” to całoroczny projekt Biblioteki Sopockiej, w centrum którego znajdują się cztery mitologie: grecka, japońska, nordycka i słowiańska. 

Jest podzielony na dwie części: teoretyczno-warsztatową, która nosi tytuł „Strażnicy Mitów” oraz terenową, w trakcie której zorganizujemy cztery gry miejskie. 

„Strażnicy Mitów” to część skierowana do uczniów klas 7–8 szkoły podstawowej i uczniów szkół średnich, którzy chcą razem z nami wyruszyć w podróż po mitach i legendach. 
Będzie to niesamowita wyprawa, łącząca w sobie świat wiedzy i przygody. Na swojej drodze napotkamy wiele wyzwań i atrakcji, w tym specjalnie przygotowany Escape Room, w którym sprawdzimy wiedzę przyswojoną na spotkaniach.

Zajęcia teoretyczne przepleciemy warsztatami, podczas których dowiemy się, jak stworzyć realistycznie wyglądającą charakteryzację, nauczymy się, jak odgrywać bogów dawnych wierzeń i zaprojektujemy własne mityczne istoty. Odczarujemy też stereotyp biblioteki jako miejsca, w którym rządzą wyłącznie książki. Raz w miesiącu Sopoteka zamieni się w przestrzeń zdominowaną przez mitycznych wojów, herosów, półbogów i zapomniane już stwory. Naszymi przewodnikami w podróży przez rzeczywistość mitologii będą Strażnicy Mitycznego Świata.

Ale nie samą mitologią człowiek żyje! Oprócz tego, oferujemy możliwość zobaczenia, jak powstaje gra miejska od kuchni. Bo tym właśnie jest projekt wMITOgraj – połączeniem mitologii z grami miejskimi. Zdobędziemy wiedzę i umiejętności (np. gra aktorska, charakteryzacja) do tego, by na koniec stworzyć własny scenariusz gry bibliotecznej. 

Część druga, czyli gry miejskie, skierowana jest do całych rodzin wraz z dziećmi. 

Zaplanowaliśmy po jednej grze terenowej na każdy kwartał. Po raz pierwszy zapraszamy na przygody w nurcie fantastyki już na wiosnę, 25 marca. Kolejny raz spotkamy się na majówce, 2 maja. Motywem przewodnim będzie mitologia. 26 sierpnia wszyscy będziemy mieli okazję poczuć się jak piraci. Każdy samodzielnie lub drużynowo wyruszy na poszukiwanie pirackiego skarbu. Natomiast, tuż przed Halloween, 28 października, zapraszamy miłośników historii z dreszczykiem na grę z duchami.