Dodane przez Paulina - pon., 01/30/2023 - 07:20
200-lecie kurortu plakat
Podstawowe Informacje

Dokładnie 200 lat temu rozpoczął się nowy rozdział w historii Sopotu – w 1823 roku Jerzy Haffner wybudował tu pierwszy zakład kąpielowy. Niewielka nadmorska wieś stała się uzdrowiskiem, a z biegiem lat jednym z najbardziej renomowanych kurortów nad Bałtykiem. Z tej okazji Biblioteka Sopocka przygotowała projekt „200-lecie kurortu”, podczas którego postaramy się przybliżyć dużym i małym czytelnikom najciekawsze aspekty kurortowej tradycji naszego miasta.  

Warsztaty plastyczne i teatrzyki zaznajomią najmłodszych z historią Sopotu i postacią Jerzego Haffnera. Wspólnie wykonamy również metodą kolażu pocztówki z pozdrowieniami z kurortu oraz plażowe wachlarze.  

Dorośli czytelnicy również nie będą się nudzić. Z prelekcją na temat historii sopockiego mola wystąpi w filii Koc i Książka Wojciech Fułek. Będziemy gościć również Janusza Dargacza, autora książki „Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk miejskich w okolicach Gdańska (1800-1870)”. Na spacer śladami kurortu będzie można wybrać się z lokalnym przewodnikiem, Tomaszem Kotem. W lipcu całe rodziny zapraszamy na grę miejską. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wyglądały pierwsze stroje kąpielowe oraz czy można było kąpać się z pełnym brzuchem, koniecznie bądźcie z nami w te wakacje! Ponadto czekają na Was wystawy, wykłady, konkursy i wiele innych ciekawych rzeczy. 

Projekt jest dofinansowany ze środków Miasta Sopotu.