Dodane przez Paulina - czw., 03/17/2022 - 11:42
obrazek
Podstawowe informacje

„Czarne Fakty” to nowy cykl w spotkań z autorami reportaży, które zostały wydane nakładem wydawnictwa Czarne. Wśród gości znajdą się autorzy cenieni przez recenzentów i czytelników. W tym roku w Sopotece będzie można spotkać się m.in. z Katarzyną Surmiak-Domańską, Ewą Winnicką, Aleksandrą Boćkowską, Karoliną Kuszyk, Martą Wroniszewską, Mikołajem Grynbergiem, Marcinem Kąckim i Markiem Szymaniakiem.

Reporterzy to osoby, które pełnią szczególną rolę w opisywaniu rzeczywistości przesiąkniętej narastającymi problemami, targanej kryzysami i narażonej na turbulencje społeczne, gospodarcze, polityczne, kulturalne i duchowe. Reporterzy nie tylko docierają tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne, ale także, opisując je pozwalają nam poznać je głębiej, lepiej zrozumieć, a w konsekwencji zyskać bardziej wartościową i zróżnicowaną wiedzę na temat lokalnych i globalnych przemian.

Polscy reporterzy i reporterki podejmują tematy często niełatwe, dotyczące współczesnych problemów, ale i sięgające głębiej w naszą przeszłość. Pokazują, jak historia, ta dalsza i ta bliższa, wpływa na rzeczywistość tu i teraz. Konfrontują nas także z bolesnymi problemami i tematami tabu – pedofilią, antysemityzmem, przemocą wobec dzieci, rzeczywistością rodzin zastępczych i adopcyjnych, wykluczeniem mieszkańców prowincjonalnych miasteczek czy pracowników zatrudnionych na umowach śmieciowych.

Rozmowy z cenionymi i nagradzanymi reporterami będą okazją do dyskusji i refleksji nad rolą książek z gatunku literatury faktu w rozumieniu współczesnych problemów - lokalnych i globalnych. Rozmowy z reporterami pozwolą także zwiększyć świadomość na temat znaczenia rzetelności pozyskanych i udostępnianych informacji oraz pogłębić umiejętność odróżniania ich od tzw. fake newsów.

Podczas spotkań wspólnie z reporterami i reporterkami będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób wybierają tematy, jak zbierają materiały, jak docierają do świadków, bohaterów, czym jest dla nich docieranie do prawdy i opisywanie jej, w jaki sposób konstruują narrację i styl opowieści, jakie znaczenie ma reportaż dziś – w czasach kryzysów i niepokojów na całym świecie.
Wszystkie spotkania odbędą się w Sopotece – galerii kultury multimedialnej (Sopot, Kościuszki 14) i będą transmitowane na żywo na Facebooku Sopoteki, a w późniejszym czasie zostaną opublikowane w formie podcastów na kanale Spotify Biblioteki.


„Czarne fakty” to projekt, którzy jest dofinansowany ze środków Miasta Sopotu. 

Historia kroniki