Dodane przez Paulina - wt., 01/26/2021 - 07:13
Wystawa obrazów Ignacego Klukowskiego

Biblioteka Sopocka serdecznie zaprasza na wystawę obrazów Ignacego Klukowskiego „W kręgu gdańskiej tradycji”, którą będzie można oglądać w Sopotece – galerii kultury multimedialne od 1 do 28 lutego 2021 roku w godzinach pracy filii.

Ignacy Klukowski przybył do Gdańska pod koniec sierpnia 1945 roku, gdzie wraz z rodziną i skromnym dobytkiem został przetransportowany z Wilna wagonem bydlęcym. Dolny Wrzeszcz, w którym zamieszkał, szybko skradł jego serce, a otaczający go ludzie, miejsca i budowle stały się niewyczerpanym źródłem inspiracji do kolejnych obrazów. Po przeszło 40 latach od śmierci malarza specjalny zespół gdańskich historyków sztuki, publicystów i pisarzy opracował “Tekę Gdańską Ignacego Klukowskiego”, na którą składa się setka dzieł o gdańskiej proweniencji oraz przewodnik po twórczości artysty.

Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji Filmowej wydało 300 kompletów „Teki”. Jeden z nich, opatrzony numerem 149, został sprezentowany Sopotece ” galerii kultury multimedialnej.
Z powodu obostrzeń i trudnych pandemicznych warunków nie możemy zaprosić Państwa do zapoznania się z reprodukcjami obrazów Ignacego Klukowskiego we wnętrzu biblioteki, więc postanowiliśmy przygotować wystawę dającą się obejrzeć bez ryzyka złamania obowiązujących restrykcji. Obrazy Ignacego Klukowskiego wystawione na sztalugach wzdłuż szklanych ścian Sopoteki będzie można podziwiać przez cały luty.

Serdecznie zapraszamy do wybrania się w podróż do Gdańska sprzed 75 lat.