Dodane przez Paulina - śr., 12/28/2022 - 12:44
Miniart grafika
Podstawowe Informacje

„Miniart” to całoroczny cykl różnorodnych działań, zaprojektowanych tak, by wspierać wszechstronny i harmonijny rozwój dziecka poprzez zajęcia plastyczne. Projekt w całości poświęcony działalności twórczej najmłodszych czytelników, która spotyka się z największym zainteresowaniem w ofercie Biblioteki Sopockiej.

Edukacja plastyczna jest najbardziej twórczym działaniem, które wyzwala uczucia i emocje a także pozwala na samorealizację. Zabawy z plastyką dają możliwość rozwijania zainteresowań i uzdolnień.  Realizowane ćwiczenia pomagają kształtować cechy w psychice dziecka takie jak: wrażliwość na piękno, wyobraźnię, poczucie estetyki, pamięć wzrokową, kreatywność, cierpliwość oraz sprawność manualną.

Przygoda ze sztuką w wieku dziecięcym wspaniale wpływa na dzieci nieśmiałe, które dzięki twórczości plastycznej i wyrażanej w ten sposób ekspresji własnej zyskują pewność siebie, rozwijają poczucie wartości, przełamują barierę niepewności i strachu, która im często towarzyszy na co dzień.  Z kolei dzieci nadpobudliwe w czasie tego typu zajęć mają możliwość rozładowania swojego napięcia. Natomiast z pewnością u wszystkich dzieci zajęcia plastyczne rozwijają wyobraźnię, fantazję i uczą zachowań społecznych.

Twórczość plastyczna dziecka będzie bogatsza, jeśli będzie ono miało możliwość zetknięcia się z różnymi przedmiotami i zjawiskami bezpośrednio, dlatego tak ważne jest tworzenie możliwości i klimatu do uzewnętrznienia tego, co dziecko chce wyrazić. Dziecko tworząc odwołuje się do swoich spostrzeżeń, wyraża swoje osądy, uczy się niezależności myślenia. Istotne jest, aby działalność artystyczna dziecka miała związek z percepcją otaczającego świata.

Zajęcia w ramach projektu odbywają się w dwóch filiach: Minitece (Jakuba Goyki 1) i Kamionce (Mazowiecka 26). 

Projekt jest dofinansowany ze środków Miasta Sopotu.