Dodane przez Paulina - wt., 04/13/2021 - 05:49
Plakt do projektu „Fantastyczna bibLEMteka”
Podstawowe Informacje

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” oraz logotypu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu


„Fantastyczna bibLEMteka” to projekt monograficzny w całości poświęcony Stanisławowi Lemowi, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury.
 Setna rocznica urodzin autora „Solaris” stała się dla bibliotekarzy inspiracją do stworzenia projektu, który pozwoli odbiorcom uzupełnić wiedzę na temat życia i twórczości pisarza, ale też przekonać się, że Lem wciąż inspiruje kolejne pokolenia artystów. Zaplanowane w ramach projektu wydarzenia mają różne formy i są oparte na korespondencji sztuk (literatura, sztuki plastyczne, kinematografia). Wykłady z literaturoznawcami umożliwią słuchaczom bliskie spotkanie z Lemową literaturą oraz kontekstami niezbędnymi do prawidłowego zrozumienia i interpretacji jego prozy, a spotkania z biografami odkryją przed nami karty niezwykłego życiorysu pisarza. Rozmowy ze współczesnymi artystami wskażą, jak wielkim i niewyczerpanym źródłem inspiracji jest twórczość autora. Tematyczne lekcje biblioteczne, w prowadzeniu których Biblioteka ma bogate doświadczenie, przeniosą dzieci do czasów współczesnych pisarzowi oraz będą refleksją dotyczącą zmian, które zaszły w świecie w ciągu ostatnich stu lat. Ukoronowaniem rozpisanego na siedem miesięcy (od maja do listopada) projektu będzie wystawa prac zgłoszonych na konkurs „Lem dziś”.