Dodane przez admin - pon., 01/20/2020 - 12:17
Wernisaż i wystawa G.Oleszka 3.02-31.03.20

Filia 8 Biblioteki Sopockiej zaprasza na wernisaż i wystawę malarstwa Gabriela Oleszka, pt. „Pod pełnymi żaglami”.

Wernisaż: 25 lutego godz. 17.00

Wystawa potrwa od 3 lutego do 31 marca 2020r. w godzinach otwarcia Biblioteki

Sopot, Mazowiecka 26

Gabriel Piotr Oleszek urodzony 16 marca 1948 w Wałbrzychu. Pochodzi z rodziny nauczycielskiej. Absolwent Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni 1968 (poprzedniczki dzisiejszego Morskiego Uniwersytetu w Gdyni) oraz Uniwersytetu Gdańskiego 1976. Przeszedł wszystkie szczeble morskiej kariery, w tym 28 lat na stanowisku kapitana statków. W przerwach w pływaniu kilkakrotnie pracował w służbie Głównego Nawigatora w Polskich Liniach Oceanicznych w Gdyni oraz jako pełnomocnik dyrektora Polskiego Rejestru Statków w Gdańsku. Był również ławnikiem Izby Morskiej w Gdyni, członkiem międzynarodowej grupy roboczej do spraw Kodeksu Zarządzania Bezpieczną Eksploatacją Statków i Ochrony Środowiska Morskiego w Oslo, a także członkiem Komitetu Jakości Międzynarodowego Stowarzyszenia Instytucji Klasyfikacyjnych w Nowym Jorku i przedstawicielem PRS w tym komitecie.

Opublikował liczne artykuły i opowiadania w prasie Wybrzeża i ogólnopolskiej. Jest autorem szeregu publikacji fachowych w prasie specjalistycznej. Był też stałym współpracownikiem dwutygodnika Namiary - fachowego periodyku poświęconego gospodarce morskiej. Współpracował również z TVO Gdańsk - występując między innymi w programie: Opowieści z morzem w tle.

Był także członkiem Bałtyckiego Stowarzyszenia Marynistów "MARE NOSTRUM". Zachęcony przez kolegów, a w szczególności przez czołową artystkę Stowarzyszenia Barbarę Wojtanowską zajął się malowaniem obrazów i ponad trzysta obrazów już wykonał. W większości są to obrazy marynistyczne. Jest zafascynowany marynistyką Mariana Mokwy, Antoniego Suchanka i Henryka Baranowskiego

Napisał ponad 30 książek marynistycznych lub marynistycznych z wątkiem sensacyjnym.