Wystawa / Dorośli

Wystawa obrazów Valentyny Gulewycz w Filii Broadway, 1.06.-12.07.18

F7-wystawa_V
Plakat Wystawa obrazów V. Gulewycz Broadway 1,06-12.07.18 Fotografia: Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie

Filia Broadway zaprasza na wystawę obrazów "Pięćdziesiąt odcinków swobody"
Valentyny Gulewycz otwartą w dniach 1 czerwca - 12 lipca 2018r. w godzinach pracy biblioteki.

Sopot Brodwino, ul.Kolberga 9

Valentyna Gulewycz
- Do Sopotu przyjechałam w lipcu 2014 roku. W Doniecku na dobre zaczęła się wojna, żołnierze z karabinami, czołgi... Mój dom został zburzony. Wyjechałam póki jeszcze było to możliwe - opowiada Valentyna. - Myślałam, że trochę tu pomieszkam, popracuję i wrócę na Ukrainę, gdy wojna się skończy. Ale tam jest coraz gorzej, w tej chwili nie mam do czego wracać.
- Jako malarka, a przy tym projektantka ubrań (skończyła Akademię Sztuk Pięknych we Lwowie) zawsze starałam się żyć ze sztuki. - Gdy miałam sześć lat, mama zapisała mnie na lekcje rysunku i malarstwa w domu kultury. Od tego czasu właściwie nieprzerwanie maluję. - W Sopocie przy Monciaku latem maluję portrety i karykatury. Cały czas próbuję żyć ze swych umiejętności. - Mam polskie korzenie i jestem z nich dumna (dziadek był Polakiem). Otrzymałam Kartę Polaka, żeby ją dostać zdawałam egzamin z języka. Nie było łatwo, na 15 osób zdały tylko trzy, w tym ja.
- Mam na koncie wiele wystaw w Polsce, Nowej Zelandii i na Ukrainie, pracowałam w Doniecku min. jako projektant artystyczny, nauczyciel rysunku i dyrektor Klubu dla Dzieci i Młodzieży. Ilustrowałam książkę dla dzieci Elżbiety Zubrzyckiej „Mały wielki przyjaciel”.

Źródło: artykuł Aleksandry Kozłowskiej - Z Doniecka do Sopotu. „Tu jest mój dom” www.trójmiasto.wyborcza.pl