Spotkanie/Dorośli

Szkice kompozytowe - „Falsos Positivos” w Sopotece, 27.06.2018

27
Plakat - Javier Bernal, 27.06.18, Sopoteka Fotografia: Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na Szkice kompozytowe - „Falsos Positivos”!
27 czerwca 2018 r.
ul. Tadeusza Kościuszki 14
Sopot Centrum

„Falsos Positivos” (fałszywy wynik pozytywny) to nazwa częstego procederu w Kolumbii, w której podmioty rządowe i wojsko, by uzyskać pozytywny wynik w ściganiu grup przestępczych, wybierają niewinną ofiarę i podstawiają jej fałszywą tożsamość kryminalną. Jednostka zderza się z machiną biurokracji i niejednokrotnie odsiaduje wieloletnią karę wiezienia, zanim prawda wyjdzie na jaw.

Pomysł filmu "Szkice kompozytowe" został zainspirowany listem krążącym od kilku lat w Internecie, którego autorka przedstawiła się jako córka niesłusznie skazanego mężczyzny. Człowiek ten obwiniony cudzymi przestępstwami został aresztowany i poddany ekstradycji. Javier Bernal Arevalo, badając historię listu i opisanego przypadku, zauważył, że różne opisy tego zdarzenia egzystują w Internecie, podczas gdy żadne z oficjalnych mediów kolumbijskich nigdy nie podjęły tego tematu.

"Szkice kompozytowe" to efekt pracy dyplomowej artysty w Central Saint Martins w Londynie. Film został nakręcony w Polsce.

Głównym celem artystyczno-badawczym Javiera Bernala Arevalo jest fenomen powstawania i przekazywania obrazów, treści, mitów w oparciu o świat nowych mediów, a w szczególności Internetu jako żywego niekontrolowanego wielowarstwowego środowiska globalnej wymiany informacji.

Javier Bernal Arevalo jest absolwentem Central Saint Martins w Londynie. Artysta działa na styku kilku dziedzin sztuki; posługuje się animacją, rysunkiem, malarstwem, sztuką wideo. Tworzy instalacje, łącząc różne techniki.