Spotkanie/Dorośli

Prelekcja "Powstanie polskiej marynarki handlowej po odzyskaniu niepodległości w 1918 r." w Sopotece, 16.05.2018

16
Plakat - Powstanie marynarki, 16.05.18, Sopoteka Fotografia: Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na prelekcję Pana Gabriela Oleszka pt. „Powstanie polskiej marynarki handlowej po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.”
16 maja 2018 r.
ul. Tadeusza Kościuszki 14
Sopot Centrum

Gabriel Oleszek urodzony w 1948 roku w Wałbrzychu. Prawie całe swoje życie zawodowe spędził na morzu.
Opublikował liczne artykuły i opowiadania w prasie wybrzeża i ogólnopolskiej. Jest autorem wielu publikacji fachowych w prasie specjalistycznej.
Napisał 34 książki, między innymi: SOS „Bright Star”, Dotknięcie piekła, Kosynierzy z „Daru Pomorza”, Smak winy, Zdążyć na czas, I nie ma na takiego siły, Ostatni Rejs, Rejs do White Blue, Kiedy byłem małym chłopcem, Długa wiosna, Powrót na żądanie. Kosynierzy z "Daru" 50 lat później, Niedobry syn, Kosynierzy z "Daru" znowu razem (praca zbiorowa).
Najbliższa jest mu marynistyka, jednakże kilka napisanych przez niego książek ma charakter tzw. fikcji politycznej.
Jest także członkiem Bałtyckiego Stowarzyszenia Marynistów „Mare Nostrum”. Zachęcony przez kolegów ze stowarzyszenia, a w szczególności przez czołową artystkę tej grupy Barbarę Wojtanowską zajął się malarstwem olejnym. W swoim dorobku ma już ponad dwieście sześćdziesiąt obrazów. Zazwyczaj są to obrazy o tematyce marynistycznej.

Podczas prelekcji 16 maja w Sopotece opowie o budowie polskiej marynarki handlowej po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.
Także o flocie pasażerskiej, transatlantykach Piłsudskim, Batorym i innych. O Klejnotach Księżniczki Dagmary, szkołach morskich w Tczewie i w Gdyni, żaglowcach szkolnych Lwów, Dar Pomorza i Dar Młodzieży. Również o rozwoju portów morskich.