Literacki Sopot / Dorośli

LS 2018: Spotkanie wokół książki "Polska. Eseje o stuleciu" z udziałem Krystyny Skarżyńskiej i Andrzeja Mencwela w Sopotece, 18.08.2018

Literacki_Sopot_2018_program-4
Plakat - LS 18.08.2018 Fotografia: Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na spotkanie wokół książki „Polska. Eseje o stuleciu” z udziałem Krystyny Skarżyńskiej i Andrzeja Mencwela w ramach Festiwalu Literacki Sopot 2018!

18 sierpnia 2018 r.

Godz. 15.00

ul. Tadeusza Kościuszki 14

Mamy zaszczyt zaprosić na spotkanie z Krystyną Skarżyńską i Andrzejem Mencwelem. Na spotkaniu porozmawiamy na temat książki „Polska. Eseje o stuleciu”. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Gauden.

Krystyna Skarżyńska - psycholog społeczny, autorka licznych prac na temat postaw społecznych, relacji międzyludzkich, zaufania. Aktualnie prowadzi badania nad akceptacją agresji w życiu społecznym i w polityce oraz nad doświadczaniem i rozumieniem wolności. Autorka kilkunastu książek, m. i.: Spostrzeganie ludzi, Psychospołeczne aspekty zachowań alokacyjnych, Konformizm i samokierowanie. Struktura i funkcje, Człowiek a polityka. Zarys psychologii politycznej, Understanding of social change, Między ludźmi. Oczekiwania, interesy, emocje. Publikuje także teksty publicystyczne w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Charakterach”, „Tygodniku Powszechnym”. Komentuje aktualne wydarzenia społeczno-polityczne w mediach: TOK-FM, Superstacja, Polsat 2. Pracuje w Uniwersytecie Humanistyczno Społecznym SWPS w Warszawie (kieruje Katedrą Psychologii Społecznej).

Andrzej Mencwel - krytyk, eseista, historyk kultury. Profesor (em.) w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Kapituły Nagrody Naukowej im. Jerzego Giedroycia, prezes honorowy Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Autor książek naukowych i eseistycznych, spośród których nagrodę Ministra Edukacji (lub Nauki) uzyskały: Stanisław Brzozowski, 1976; Etos lewicy, 1990; Przedwiośnie czy potop, 1997, także nagroda PEN-Clubu polskiego im. Jana Strzeleckiego). Wyobraźnia antropologiczna (2006) była nominowana do Nike i uzyskała nagrodę im. Jana Baudoina de Courtenay. Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX (2014) uzyskała Nagrodę Imienia Kazimierza Wyki oraz uznana za humanistyczną książkę roku przez magazyn „Nowe Książki”. Toast na progu (2017) nominowany do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy oraz Nike.

Grzegorz Gauden - prawnik (UAM Poznań 1975), ekonomista (Uniwersytet w Lund, Szwecja 1989), dziennikarz. W latach 70-tych ubiegłego wieku działał w studenckim ruchu kulturalnym i prasie studenckiej. W latach 1980-1981 w prasie niezależnej w Poznaniu: redaktor naczelny "Wiadomości Dnia" i "Obserwatora Wielkopolskiego" wydawanych przez NSZZ Solidarność. Internowany od 13 grudnia 1981 do lipca 1982. Na emigracji w Szwecji był przewodniczącym Szwedzkiego Komitetu Poparcia Solidarności. Powrócił do Polski w roku 1993. W latach 1999-2006 prezes "Presspubliki", wydawcy „Rzeczpospolitej”. Redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" w latach 2004-2006. W latach 2000-2003 prezes Izby Wydawców Prasy, od 2003 do 2015 roku wiceprezes. Od 2003 roku wiceprezes SAiW Copyright Polska. W latach 2008-2016 dyrektor Instytutu Książki.