Literacki Sopot / Dorośli

LS 2018: H/historia: Mikołaj Grynberg w Sopotece, 16.08.2018

Literacki_Sopot_2018_program-2
Plakat - LS, 16.08.18 Fotografia: Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na spotkanie autorskie z Mikołajem Grynbergiem w ramach Festiwalu Literacki Sopot 2018!

16 sierpnia 2018 r.

Godz. 18.00

ul. Tadeusza Kościuszki 14

Mamy zaszczyt zaprosić na spotkanie z Mikołajem Grybergiem w ramach cyklu spotkań H/historia czyli Wielka Historia przeplatająca się z subiektywnymi historiami zwykłych ludzi. Na spotkaniu będziemy rozmawiać o książce „Księga wyjścia”. Spotkanie poprowadzi Magdalena Kicińska.

Mikołaj Grynberg, autor „Księgi wyjścia” – rozmów z polskimi Żydami Marca 68, tymi którzy wyjechali i tymi, którzy zostali. Fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów Dużo kobiet (2009), Auschwitz – co ja tu robię?(2010) oraz Ocaleni z XX wieku (2012). Wydał zbiór rozmów Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014), Księga wyjścia (2018) oraz tom opowiadań Rejwach (2016), za które otrzymał nominację do Nagrody Nike. Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie.

Magdalena Kicińska - reporterka, redaktorka działu „Rzeczywistość” w „Piśmie. Magazynie Opinii”. Współpracowniczka „Gazety Wyborczej”, publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii „wywiad’. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej, Mediatorów 2016. Autorka książki Pani Stefa (Czarne, 2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką - Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy, nominowano ją także do Nagrody Gryfia i Nagrody Conrada. W 2018 r. nakładem Wielkiej Litery ukazała się jej książka Teraz '43. Losy (współautor: Marcin Dziedzic).