Wykłady / Dorośli

Doktowykład "Postać Williama Szekspira w filmie" w Sopotece, 30.06.2018

30
Plakat - Doktowykład "Postać Williama Szekspira w filmie", 30.06.18, Sopoteka Fotografia: Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na Doktowykład "Postać Williama Szekspira w filmie - tropy biograficzne”!
30 czerwca 2018 r.
Sopoteka/Sopot Centrum
ul. Tadeusza Kościuszki 14
„Postać Williama Szekspira w filmie – tropy biograficzne”
Referat przybliża sylwetkę Williama Szekspira reprezentowaną w różnych obrazach filmowych. Szekspir stanowi ciekawy przykład osoby realnej, której biografia jest jednak niepełna (tzw. „stracone lata”) – co pozostawia duże pole do wyobraźni dla twórców, nie tylko filmowych. Interesujący jest szczególnie fakt, że młody człowiek z prowincjonalnego miasteczka stał się najwybitniejszym dramaturgiem wszechczasów i od wielu wieków istnieje w świadomości zbiorowej (nie tylko poprzez swe dzieła ale i przez stale uzupełnianą przez szekspirologów biografię). W swych sztukach ukazał bogactwo postaci ludzkich (postaw, zachowań, emocji), wykazując się dogłębną znajomością człowieczej natury. Podstawą teoretyczną wykładu jest publikacja „Szekspir. Stwarzanie świata” autorstwa prof. Stephena Greenblatta z Uniwersytetu Harvarda.